Apie projekt? Homo Sanitus Animizmas Angelina Zalatorien? Kambarys Nr.9 Forumas
Turinys

Darbas Vilniuje
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
nuo 2008.09.01
Evoliucija
Pagrindinis / Animizmas / Turinys / Kokteilis / Evoliucija
Mūsų planetos floros ir faunos inventorizacija toli gražu neužbaigta. Mokslo pasaulis pažymi 200- ąsias Čarlzo Darvino, mokslinės organinio pasaulio evoliucijos teorijos pradininko, gimimo metines. Darvino teorija plačiai žinoma, įvairiai vertinama, ne kartą buvo kritikuojama ir vis dėlto iki šios dienos pasilieka „vienintele teisinga“. Tačiau evoliucijos Žemėje procesai po senovei slepia nemažai mįslių. Pavyzdžiui, kiekvieną valandą nuo Žemės paviršiaus išnyksta trys gyvūnų ir keturios augalų rūšys. Tokią statistiką paprastai pateikia „žalieji“, kai kalbama apie pražūtingą žmogaus poveikį gamtai. Jei šie duomenys teisingi, tai per metus mūsų planetos biosfera nuskursta daugiau nei 60 000 rūšių! Bet ne viskas taip blogai: išnykstančius floros ir faunos atstovus pakeičia nauji. Juos laukinėje gamtoje nuolat atranda mokslininkai. Iš kur jie atsiranda?

 Keistenybės gamtoje

    Buvęs JTO organizacijos aplinkos programos direktorius Klausas Topferis tvirtina, kad nykstančių biologinių rūšių skaičius nuo 2000 metų nuolat auga. Sunku pasakyti, kiek atitinka tikrovę paplitusi nuostata dėl trijų gyvūnų rūšių per valandą, juk vesti tikslią statistiką šioje srityje neįmanoma. Yra duomenų su gailestingesniais skaičiais: išnyksta ne trys gyvūnų rūšys per valandą, o tik viena per dieną. Bet Klausas Topferis tikina, kad nuo XVI a. iki 8- ojo dešimtmečio mūsų planeta neteko 109 paukščių,  64 žinduolių, 20 roplių ir trijų amfibijų rūšių. Kodėl tiek mažai? Juk  nesunku paskaičiuoti, kad per keturis šimtmečius turėjo išnykti daugiau kaip 140 tūkstančių rūšių.

    „Todėl, kad kai kalbama apie bioįvairovės mažėjimą, pirmiausiai turimi galvoje pirmuonys ir vabzdžiai,- paaiškina Pasaulinio laukinės gamtos fondo bioįvairovės išsaugojimo programos koordinatorius Vladimiras Kreveris. – Jie sudaro 95% visos žemės biomasės, bet jų mes paprasčiausiai nepastebime“. Tarp kitko, mokslininkai iki šiol ginčijasi, kiek Žemėje yra vabzdžių - ar 1,5 milijono rūšių, ar 2,5 milijono. Tai didelis ir nuo mūsų paslėptas pasaulis, jame vyksta savi procesai. Kreverio nuomone, sakyti, kad jie nyksta - neteisinga, netgi spekuliatyvu. Vyksta rūšių kaita, perėjimas į tarpines formas. Hibridų atsiradimas įmanomas ne tik tarp vabzdžių, bet ir tarp žuvų, varliagyvių ar, sakykim, žiurkių. Jei apie stuburinių nykimą, tai šio proceso greitis - 1 – 2 rūšys per keletą dešimtmečių, ne daugiau.
   
    Kalbėdama su mūsų korespondentu biologijos mokslų kandidatė Zoja Sokolova pažymėjo, kad dažnai gamta pati įneša sumaišties į klausimą apie rūšių skaičių: „Mokslininkams svarbu nustatyti sistematinę padėtį, surasti vienos ar kitos rūšies vietą gyvūnijos klasifikacijoje. Pavyzdžiui, yra tokia žuvelė Comephorus sp., gyvena tik Baikalo ežere. Patinų tarp jų labai mažai, jie smulkūs ir negyvybingi. Patinas priauga prie patelės žiaunų ir iš esmės tampa jos pridėtinių organu. Kyla klausimas, ar tai jau nauja rūšis ar vis ta pati Comephorus sp. ? Ir tokių keistenybių gamtoje kiek nori“.

    Pasirodo, biologijoje nėra tikslių duomenų apie rūšių skaičių. Laikoma, kad tai viso labo buhalterija, neypatingai įdomi ir nelabai moksliška. Kiekvienas specialistas kruopščiai tiria savąją grupę. Jeigu, sakykim, vienas užsiima vabalais, ir tai ne visais ( jų daugiau nei 300 000 rūšių), o tik kokia nors šeima, tai jis, tikėtina, prastai nusimanys apie drozofilas. O koks nors entuziastas, iškėlęs sau užduotį sisteminti informaciją, susidurs su tuo, kad vienoje monografijoje bus nurodyta 1035 kokios nors gyvūnų grupės rūšys, o kitoje- 988. Ir visa tai todėl, kad antrojo mokslinio darbo autorius kai kurių rūšių rūšimis ir nelaikė!

    „Aš prisimenu, kaip vienas mūsų dėstytojas, kai pasisuko kalba apie biologinę įvairovę, sakė: šioje auditorijoje stovi keletas vazonų su gėlėmis, duokite man laiko, ir aš rasiu juose vieną - dvi naujas dirvinių erkių rūšis,- pasakoja MVU biologijos fakulteto biologinės evoliucijos katedros vyresnysis mokslinis bendradarbis Sergejus Ivnickis. Tai parodo biologinės įvairovės ištyrinėjimo lygį čia pat šalia mūsų. Kadangi faunos inventorizacija toli nuo pabaigos ( o rūšių peržiūra - nuolatinis procesas), tai skelbti rezultatus nėra prasmės. Jeigu tokią bazę ir sukurs, ji bus labai dinamiška“.

    Egzistuoja Tarptautinis zoologinės nomenklatūros kodeksas. Jis patvirtina normatyvus, pagal kuriuos aprašoma nauja rūšis. Jeigu jūs manote, kad aptikote iki šiol nežinomą gyvūną, jums reikia pasiskelbti specializuotame žurnale, o po to įtikinėti recenzentus, kad ši rūšis anksčiau  nebuvo aprašyta. Ir nėra garantijos, kad recenzentai su jumis sutiks. Skirtumai gali būti smulkmeniški ir akimis nepastebimi. Kažkada buvo manoma, kad paprastų maliarinių uodų yra viso labo viena rūšis. O po to paaiškėjo, kad tai visa grupė. Skirtumai - vabzdžių vystymesi kiaušinėlio stadijoje. Nuo to laiko tai įtraukta į vadovėlius.

    Na, o kai prie biologų prisijungė genetikai, paaiškėjo, kad ir chromosomų rinkinys as, atrodytų, vienodus gyvūnus gali būti visiškai skirtingas. Pavyzdžiui, pilkųjų pelėnų ar miškinių pelių priskaičiuojama ne viena dešimtis rūšių, bet atskirti daugelį jų pagal išorinius požymius praktiškai neįmanoma. O štai chromosomų skaičiaus ir sandaros skirtumai tarp jų gali būti akivaizdūs, tas pukiai matoma per mikroskopą. Ir tokiu atveju artimos rūšys viena su kita nesikryžmina - jos sugeba atskirti „savus“ nuo „svetimų“ pagal kvapą ir kai kuriuos kitus ypatumus. Sergejus Ivnickis naujų rūšių atradimą tarp jau egzistuojančių lygina su „matrioška“- atidarėm dangtelį- ten dar viena, po ja - trečia ir t.t.

  Ir rūgštyje – gyvybė

    Nežiūrint į tai, kad nėra vieningos bazės, tai šen tai ten nurodomas oficialus užregistruotų gyvūnų ir augalų skaičius - apie 1,8 milijono rūšių. Ir šis sąrašas nuolat pildomas - kaip taisyklė, vabzdžių, kurie, kaip jau buvo minėta, sudaro didžiausią biomasės dalį, sąskaita. Bet pasirodo, kad po planetos paviršių vaikšto ir mokslui nežinomi stambesni „žvėreliai“. Pranešimai šia tema pasirodė tik pastaraisiais metais. Neseniai tarptautinė mokslininkų grupė paskelbė ataskaitą apie antarktinių jūrų gelmių tyrinėjimus, vykdytus nuo 2002 iki 2005 metų. Šiame Pasaulinio vandenyno kampelyje aptikta daugiau kaip 700 iki tol nežinomų bestuburių rūšių. Kita ekspedicija Surinamo miškuose aptiko 24 rūšis, tarp jų šešias žuvų ir vieną varlių.

    2006 metais įvyko tikra staigmena: nauja žinduolių rūšis aptikta ne kur nors Afrikos tankumynuose, o Europos teritorijoje. Žvėrelį pavadino kipro pele (mus cypriacus)- būtent Kipre jį ir surado, o tyrimai parodė, kad ši rūšis gyvena saloje jau 9- 10 tūkstančių metų! Nuo kitų pelių „kiprietė“ skiriasi didesnėmis akimis, ausimis ir galva.

    Tais pačiais metais buvo paskelbti tyrimų, atliktų Pasaulinio laukinės gamtos fondo organizuotos ekspedicijos Kalimantano (Borneo) saloje rezultatai. Pelkėse pavyko rasti gyvačių, kurios sugeba keisti spalvą. Centrinėje salos dalyje, kur išlikę neįžengiami miškai, surado iki tol mokslui nežinomą raudonai - rudos spalvos medvarlę. Buvo atrasta apie trisdešimt žuvų atmainų, kurios pasirodė esą mažiausi stuburiniai pasaulyje. Jų ilgis neviršija vieno centimetro. Be to, vanduo, kuriame jos gyvena, yra daug  kartų rūgštesnis už įprastą lietaus vandenį. Jei seniau buvo manoma, kad toks vanduo paprasčiausiai netinkamas gyvybei, tai dabar paaiškėjo: būtent rūgšti aplinka sukuria komfortiškas sąlygas daugybei niekur kitur gamtoje nesutinkamų gyvūnų ir augalų rūšių.

    Iš viso Borneo saloje per pastaruosius 15 metų buvo atrasta ir suklasifikuota  beveik 400 naujų gyvūnų rūšių. Tai tikras „užmirštas pasaulis“- ten išliko kitose pasaulio vietose nykstantys raganosiai, drambliai, dūminiai leopardai ir gibonai. Lygiuotis su Borneo gali nebent tik Naujoji Gvinėja. Prieš du metus šioje saloje rado dvidešimt naujų varlių rūšių, keturias drugių rūšis, o 2007 metais aptiko nežinomos rūšies oposumą, kuris pasirodė esąs vienas mažiausių pasaulio sterblinių, taip pat gigantišką žiurkę.

       Po evoliucijos „kapotu“

    Tarp viso kito žmogus nepastebi gamtoje besitęsiančios evoliucijos. Darvinizmo kritikai kartais užduoda diletantišką klausimą: kodėl dabar beždžionė nevirsta žmogumi? Atseit, ar tai nereiškia, kad homo sapiens negalėjo kilti iš primatų ir iš viso neturi su jais jokių „giminystės“ ryšių? Arba kad evoliucija baigta? „Ne, nereiškia. Esmė tame, kad beždžionės seniai nutolo nuo bendros su žmogumi šakos. Mes nuėjome vienu vystymosi keliu, jos – kitu, - atsako Sergejus Ivnickis. – Svarbiausias momentas buvo tai, kad žmogaus protėviai nulipo nuo medžio ant žemės, o beždžionių protėviai pasiliko. Tai juk skirtingos gyvenimo aplinkos. Na, išlips dabartinė beždžionė iš medžio ir kur ji eis? Išeis į plentą? Eis įsisavint naftos gręžinių?“

    Vis dėlto evoliucija, pasak Sergejaus Ivnickio, tęsiasi „čia pat už lango“. Nedaugelis žino, kad taip gerai mums pažįstami rūsių uodai išplito daugelyje pasaulio miestų tik trečiame- ketvirtame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Seniau šie kraujasiurbiai gyveno purvinuose vandens telkiniuose, o po to staiga, tiesiog audringu greičiu, pradėjo apgyvendinti pasaulio miestus. Taip pat jų populiacijos „išmoko“ ilgai gyventi be kraujo siurbimo, laukdamos tinkamo meto prisisiurbti kraujo. Kaip tai įvyko - nežinia, bet evoliucijos šuolis akivaizdus.

    Kitas pavyzdys - varna. Laukinėje, neliestoje gamtoje dabar tai retas paukštis, ji nesugeba nei kankorėžio išgliaudyt, nei vabzdžio pagaut. Užtai varna prisitaikė gyventi mieste, kur daug atliekų ir savo aukšto intelekto dėka daro stebuklus. Džiūvėsius varnos meta į balas, kad atmirktų, o riešutus pakiša po automobilių ratais ar netgi ant tramvajaus bėgių. O pasisotinę mėgsta išdykauti, gąsdindamos praeivius ar čiuožinėdamos nuo cerkvių kupolų. Čia laikas iškelti klausimą: ar neevoliucionavo šis paukštis iki protingos būtybės?

    Per visą istoriją Žemėje pasikeitė milijonai gyvūnų rūšių. Vidutinis vienos rūšies egzistavimo laikas - apie milijonas metų. Nors kai kurios gyvena iki 60- 70 milijonų metų, kaip latimerija - senovinė riešapelekė žuvis. Žinoma, būtų įdomu suprasti rūšių atsiradimo ir išnykimo mechanizmus (nekalbėsime apie dirbtinį naikinimą). Sergejus Ivnickis mano, kad čia tinka tokia analogija: kad sužinotumei, kaip važiuoja automobiliai, kaip jie atlieka posūkius ir sustoja, reikia pakelti variklio dangtį ir pažvelgti po juo. Ten ir randami patys įdomiausi dalykai. Ir ką gi pavyko aptikti po evoliucijos „kapotu“? Natūraliąją  atranką - kaip viso proceso variklį. Genų mutacijas starterio vaidmenyje. Buvo nustatyta ir judėjimo - požymių kintamumo kryptis.

    „Natūraliai atrankai tas pats, kokiu būdu viena atmaina taps pranašesnė už kitą,- sako Sergejus Ivnickis. – Kiekviename etape atranka aklai veikia tų, kurie palieka daugiau lytiškai subrendusių palikuonių, naudai. Bet rezultate evoliucijos tėkmė kažkodėl tampa tvarkinga, ji vystosi apibrėžtomis kryptimis, lyg vandens srovė kanale. Iki šio laiko labiausiai intriguojančiu klausimu lieka šis: kaip atsitiktinis pokytis gali išsivystyti į griežtą konstrukciją? Be atsakymo į šį klausimą neįmanoma paaiškinti ir gyvybės atsiradimo Žemėje. Juk kai tik susikūrė sudėtinga molekulė, ji tuoj pat turi pradėti irti. Apie tai kalba antrasis termodinamikos dėsnis, apie nuolatinį chaoso augimą. O evoliucijos atveju viskas atvirkščiai: judėjimas vyksta nuo paprasto link sudėtingo, nuo chaoso link tvarkos“.

    Mokslininkai deda viltis į nepusiausvyros sistemų dinamikos teoriją. Ši fizikos kryptis vystosi pastaruosius 20- 25 metus, ją vadina nauju moksliniu ir tame tarpe biologiniu požiūriu. O kai kas lygina su reliatyvumo teorija. Ši teorija bando paaiškinti, kaip sudėtingoje sistemoje, praleidžiančioje per save daug energijos, atsiranda naujos neįprastos savybės. Evoliucijos mįslių paaiškinimui- kaip tik tai, ko reikia.

Saulius Jasionis       (parengta pagal užsienio spaudą)
   

Rašyti komentarą >> Skaityti komentarus (0)
 
Vyras apie meilę
2012.01.14 HomoSanitus / Age
Sklando po pasaulį nuomonė tokia Visos kokybinės kategorijos „gerai“ ir „blogai“, „gėris“ ir „blogis“ turi prasmę tik esant absoliučiam atskaitos taškui, tai yra Dievui. Jeigu jo nėra, tai ir visos šios sąvokos netenka prasmės. O kai kam atrodo ir kitaip Meilėje yra prasmė ir be Dievo kaip išorinio objekto, be ne kaip alegorinės kategorijos. Meilę turi ir gyvūnai. Ji ne mažiau stipri, kaip pas žmones. Šuo gali būti kur kas labiau mylintis ir prisirišęs, negu jo „protingas“ šeimininkas. Meilė pagrindžia visų gyvūnų, pradedant paukščiais, elgesio optimizavimą ir tai yra jos prasmė. Bet tik pas žmogų šis pagrindas gali dažytis skirtinguose supratimuose sudėtingiausiais atspalviais. Iki tokio laipsnio, kad kartais meilės jau...
Pif paf, tra ta ta
2012.01.05 HomoSanitus / Age
Dažnas, skaitinėdamas HS portalą, pajunta, kad rašoma jame pasitelkus nelabai malonias intonacijas, ir neretai apie neigiamus dalykus. Pajutus tai, kartais imama komentuoti pradedant maždaug taip: „Nu HS paskaičius atrodo, kad pasaulyje yra vien tik blogis...“ Tie, kurie skaito nuosekliai HS ir smegenyse dar turi šiek tiek vingių, tie mato, kad čia yra ne tik kritikuojama, bet ir pateikiama kaip derėtų elgtis ar kaip turėtų būti. Tai esminis skirtumas nuo tų portalų, kuriuose tik mėgaujamasi neigiamais dalykais – tam, kad pritrauktų nesusivokiančius skaitytojus. Tiesą sakant,  žmonių pasaulis dabar išties yra virtęs šizofrenikų ir idiotų pasauliu. Kad tai pajusti, nereikia labai giliai raustis, užtenka kitu kampu pasižiūrėti į tik ką praūžusį masinį psichinio neįgalumo priepuolį – ...
 
Žemės plaučiai – ne miškai
2011.12.02 HomoSanitus / Age
Dar viena nesąmonė kalama į galvą mokyklose mūsų vaikams, o ir daugelio suaugusiųjų galvose ji užėmusi svarbią vietą, nes masinių informacijos priemonių pagalba visi žinome skrajojančią visuomenėje nuomonę, kad planetos plaučiai yra miškai, nes manoma, kad būtent jie yra pagrindiniai deguonies tiekėjai atmosferai. Tačiau realybė, kaip ir augalų fotosintezės atveju, yra kitokia nei yra projektuojama mums į galvą žaliųjų ir visokio plauko ekologų. Dosniausi  deguonies gamintojai ir tiekėjai gyvena visai ne sausumoje, o vandenyne ir be mikroskopo jų pamatyti neįmanoma, bet visų Žemės gyventojų gyvybės priklauso nuo jų veiklos. Niekas nesiginčija, kad miškus reikia saugoti ir tausoti, tačiau visai ne dėl to, kad jie yra tie išgarsintieji „plaučiai“. Todėl, kad tikrumoje jų indėlis į atmosferos...
Ko tikriausiai nežinojote
2011.11.14 HomoSanitus / R.J.
KO TIKRIAUSIAI NEŽINOJOTE APIE AUDINIŲ GAMYBOS PROCESĄ Šis straipsnis - ne mokslinė disertacija. Tai daugiau moralinio pobūdžio rašinys nei siekis ką nors įrodyti. Jo tikslas ne kritikuoti, o leisti įvertinti ir pasirinkti, kas priimtina. Vienok žinoti reikia, ir nemažai. Žmogaus veiklos padariniai yra ryškūs, o pasekmės dažnai nutylimos sąmoningai. Pavyzdžiui, kad pageidaujamos milžiniškos vištų krūtinėlės apsunkina paukščių kvėpavimą arba kad sunku dėti XXL dydžio kiaušinius, sužinojau daug vėliau nei pasirinkau sąmoningą gyvenimo būdą. Juk tokie procesai kaip pieno melžimas arba kiaušinių dėjimas atrodė labai natūralūs ir gyvybės (o gal sakyti sveikatos) nežalojantys. Tiesa, kadangi valgau mėsą, negaliu sakyti, kad esu nusiteikusi prieš žudymą. Priimu tai kaip...
 
Ten nebuvau, alaus midaus negėriau...
2011.08.20 HomoSanitus / Age
Vienas iš kvailiausių šiuolaikinio žmogaus užsiėmimų –  turizmas. Kai žmogus sudaro sutartį su turizmo agentūra ir tampa turistu, jis pasirašo sau nuosprendį būti idiotu, nes toks turistas – žmogus paviršutiniškas, važiuojantis į kitą šalį su bet kokiu tikslu, bet tik ne su tikslu pažinti tą šalį. Kaip organizuotas turistinis biznis Egipte, Tunise, Turkijoje...? Jose, viešbučiuose ir turistinėse vietose dirbtina beveik viskas – atvežti iš kitų šalių ir produktai, ir smėlis, ir augalija, laistymo įranga, aptarnaujantis personalas, lovos... Netgi į jūros baseinus pilama papildomai druskos, kad šie būtų labiau „jūriškesni“... Kelionės su turistinėmis agentūromis garantuoja, kad žmogus tikrai nepaklius į tą šalį, į kurią...
Athene
2011.07.22 HomoSanitus /
Unikali Visko teorija nuo Athene Jei kieno nors nuomonė skiriasi nuo mūsų, į smegenis paduodamos tos pačios medžiagos, kurios užtikrina mūsų išlikimą pavojingose situacijose. Šioje apsauginėje būsenoje labiau primityvi smegenų dalis įsikiša į racionalų mąstymą ir limbinė sistema gal blokuoti mūsų darbinę atmintį, fiziškai sukeldama mąstymo ribotumą. Anglų k.
 
Sapnas
2011.07.01 HomoSanitus / Martynas Jermolajevas
"Laikas pradeda egzistuoti tik tada, kai pradedi bijoti praeities" – Sūnau.. – tariau susirūpinęs. – Mes dabar kalbame tik dėl to, kad savyje visą laiką nešiau kibirkštį.. Niekada niekam neleidau išplėšti iš savęs gyvybinės kibirkšties, kurią vadinu „Naująja Vizija“. Tai mintis, kuri man leido toliau alsuoti šios Nuostabios planetos oru, nepaisant bjaurios kasdienybės. Manau, kad atėjo laikas perduoti šios minties raidos rezultatą ir tau. Kaip man šią žinią perdavė mano tėtis, jam jo tėtis, ir taip per kartų kartas, taip šią Žinią turėsi išklausyti ir tu. Tai gyvybiškai svarbus pasakojimas, legenda, kurios paplitimas įtakos, ar pasaulis toliau eis tiesiai į pražūtį ir atsidurs sąvartyne, ar jo gyventojai pradės puoselėti...
Tik pirmyn!
2011.04.03 HomoSanitus / Lilah Dabar
Labas! Tau rašau. Dėl ko? Nes  mums  nu-si-bo-do . Pataikiau? Staigiai rendez-vous. Kodėl?  Kad VYKTŲ. Siūlau nieko naujo. Eilinį (?) kartą perbėkim, kas aišku.  Čia ne straipsnis ir aš ne dievo motina – o kas. Lįsk man į smegenis – jei nori. Žinom: vienintelis būdas patirti, kur įteka upė, – įšokti. Bet olei!  - laikas veikti: „Tu nori dabar?.. Nes galim daryti...Bet matai, reik prisėst.“ mik mik.  - DARYSIU  VAIKĄ  SU  TAVIM  TADA,  KAI  PASAKYSI  MAN,  KOKS  GAUSIS. mik mik. Baisu? Revoliucija. Užmigau su ja vakar - ryte nebebuvo.  Spjoviau. O kada?! Taigi reikia tepti sumuštinį, laužytis, šlapintis. Be to ji visada sugrįžta - priklausoma. Kad ir vakar, taip rimtai sukalbėjom. Juk reikia...
 
Ritualas
2010.12.29 HomoSanitus / Martynas J.
Turbūt dar neatsirado civilizuotame pasaulyje toks individas (kalba eina apie mūsų "moderniąją" civilizaciją – nepamirškit, pasaulis daugiabučiais ir stadionais neužsibaigia), kuris nebūtų dalyvavęs šiame rituale. Diena iš dienos, valanda iš valandos mes jį atliekame. Paros laikas ne toks svarbus – aukojame jam rytą, dieną, atiduodame jam  net  vakarą. Su šiuo ritualu paliekame namus, su juo išeiname į darbą, mokyklą, darželį, na, ir į mišias be jo neišsiverčiama. Šio ritualo metu mes stebim savo herojus, po to važiuojam kažkur jų sutikti ir sveikinti.. (dėl ko?). Dabartinio mūsų gyvenimo didžiąją dalį laiko nusineša šis ritualas. Su tokiomis ilgomis "treniruotėmis" ir praktikomis, atrodo, kiekvienas turėtų patapti Šamanu.....
Tu nesi kvailas, ir tai ne tavo kaltė
2010.12.09 HomoSanitus / RB
Derrickas Jensenas išgarsėjo savo solidžiomis nefantastinėmis knygomis, pvz., „Endgame”. Vakarų civilizacija jose lyginama su šeima, kurioje nuolatos patiriama prievarta. Autorius tvirtina, kad mums reikia griauti šią kultūrą visais įmanomais būdais.  Kartu su Karen Tweedy-Holmes jis išleido knygą „Thought to exist in the wild”, kurioje atskleidė skausmingą zoologijos sodų ir nelaisvėje laikomų gyvūnų kasdienybę. Dar vienoje knygoje - „Resistance to empire” - pateikiami jo maištingieji interviu su kitais aktyvistais. O „What we leave behind”, parašytoje kartu su Aric McBay, jausmingai ginčijamasi apie atliekų, gyvybės ir mirties idėjas. Visai neseniai Jensenas atsidavė fantazijos pasauliui ir, bendradarbiaudamas su Stephanie McMillan, išleido...
 
Vieno asmens politika
2010.10.05 HomoSanitus / Laimis Žmuida
Mums vis bandoma įteigti, jog politika yra ne vieno žmogaus užsiėmimas. Politika - tai žmonių, o ne žmogaus veiklos sfera. Politika - tai visuomenės gyvenimo organizavimas ir reguliavimas. Kurią politinę formą bepaimtume - socializmą, komunizmą, monarchiją, demokratiją, oligarchiją - visur yra valdomasis objektas, kuris suponuoja, jog turi būti ir reguliacijos mechanizmai. Trumpai tariant politikoje visada yra reguliuojantys ir reguliuojami. Politikais vadinami reguliuojantys ar nors kokią įtaką kitiems darantys asmenys. Asmens, kuris žiūri televizorių, augina morkas arba dirba šaltkalviu politiku nevadiname, nes jie nei pavieniams asmenims, nei socialinėms grupėms jokios sąmoningos įtakos nedaro, t.y. nevykdo jokio politinio veiksmo. Taip suprantant politiką anarchizmas atsiduria klausimų kryžkelėje. Ar anarchija vis dar gali būti laikoma...
Tiktai klausimas
2010.09.26 HomoSanitus / AGE
Kurio tikėjimo šalyje buvo sukonstruotas populiariausias pasaulyje ginklas „Kalašnikovo automatas“? Kurio tikėjimo šalyje buvo sukonstruotas ginklas su besivartančiomis kulkomis M-16? Kurio tikėjimo šalyje buvo išrasti miltukai, kuriuos sutrumpintai vadina DDT? Kurio tikėjimo šalyje buvo sukurta pirmoji atominė bomba? Kurio tikėjimo šalyje labiausiai paplitusi narkomanija? Kurio tikėjimo šalyje labiausiai klesti prostitucija? Kurio tikėjimo.... Kurio... Ku... O jie mano, kad jie žalieji...
 
Po to, kai vėliavos buvo nuleistos
2010.05.11 HomoSanitus / Age
nuleidome ir kotus (ta proga straipsnis papildytas) Švietė saulė.  Sėdėjau miške įrengtoje poilsiavietėje ir klausiausi kaip poruojasi paukščiai. Gražus procesas. O svarbiausia – labai muzikalus. Ir iš kur tokia tos muzikos įvairovė imasi, kai jis šokinėja apie ją? O paskui pradėjo smulkiais lašeliais lyti ir danguje pasirodė vaivorykštė. Žiūrėjau į ją, gėrėjausi ir paskutinių dienų įvykių pasekoje mintis jos spalvotame fone ėmė formuoti hermafrodito atvaizdą... Vyras su moters smegenimis. Kaip jums toks derinukas? Ar norėtumėte, kad jūsų laukiamas vaikas toks būtų? Juk šaunu – „Two in one!“. Pokštas? Visai ne. Visiška realybė. Šis procesas jau vyksta. Ne vienas šimtmetis ir ne du. Tik jo šaknų pastebėti dauguma...
Fin
2010.04.13 HomoSanitus / Andrius Virbičianskas
Tai mano paskutinė rašliava šiame puslapyje (www.zeitgeist.lt – HS pastaba). Artimiausiu metu visos teisės bus perduotos asmenims, kurie norės toliau kuruoti šį www.zeitgeist.lt tinklapį. Tolimesnio intereso jį prižiūrėti nebeturiu. Galbūt, kažkam įdomu, kodėl? Norint į tai atsakyti, reikia grįžti į pradžią, į pirmą dieną, kai paleidau šį puslapį. Tada, kaip ir dauguma Zeitgeist žiūrovų, buvau šokiruotas esamos pasaulinės situacijos. Džiugu buvo pajausti, kad tuometinės mano idėjos puikiai sutapo su Zeitgeist skleidžiamomis idėjomis. To pasekoje, pradėjau rašyti daug straipsnių ta tema… Labai greitai puslapis įsivažiavo. Buvau pakviestas net į radiją ir pravesti LUNI paskaitos. Iškart po to sekė puslapio praplėtimas. Tai yra: forumo paleidimas, bandymai versti filmus ir rengti...
 
Pavėluotai, bet apie Velykas
2010.04.12 HomoSanitus / Laimis Žmuida
“Pasakyk kas tavo draugai ir aš pasakysiu, kas tu toks” – sako lietuvių liaudies patarlė. Na, aš turiu visokių draugų, bet jei taip pradėtume procentaliai skaičiuoti, tai mane supa absoliuti beviltiškai nepataisomų tinginių dauguma. Tinginys tinginiui padeda nieko nedarydamas Anksčiau man galvą tekdavo sukti ką čia parašius į savo tingėjimo tinklaraštį. Kuo toliau, tuo galvą sukti reikia mažiau. Pasiskaitė mano draugai tinklaraščio ir kaip atsivėrė jų sielos tinginystei, tai tik spėk aprašinėt. Vietomis net mane patį pralenkia. Bet tai gera proga pasitempti man. Teisingiau ne pasitempti, bet dar labiau atsipalaiduoti. Tinginystėje juk viskas atvirkščiai nei darbo pasaulyje. Konkurencija čia suprantama kaip kuo didesnis nieko neveikimas. Ir padėti vieni kitiems galime tik nieko...
Gyvenimas yra žaidimas
2010.04.01 HomoSanitus / Andrius Virbičianskas
Net nežinau nuo ko pradėti. Išties, noriu pasakyti, kad šia tema bijau rašyti. Labai bijau. O kodėl, sunku pasakyti. Galbūt dėl to, kad bijau, jog nepavyks suprantamai perteikti minties, kuri mano galvoje jau keletą mėnesių ir niekaip nedingsta ir net nenurimsta. Tai kažkas tokio, kas tiesiog privalo būti išsakyta… Pabandysiu. Tai nebus vienas straipsnis (ar kaip mėgstu vadinti – rašinėlis). Šią temą aš noriu paversti kažkuo, kas galbūt žmonėms padės susivokti gyvenime. Man tai kažkodėl labai svarbu… “Gyvenimas yra žaidimas” – tai kertinė mintis. Būtent iš jos gvildensiu absoliučiai bet kokią mūsų gyvenimo situaciją. Kaip ir matote, žodžiai paprasti, tačiau jų reikšmė, kaip pasistengiu parodyti, yra labai ir net labai gili. Ar kada bandėte į savo...
 
Protas kaip džinas
2010.03.06 HomoSanitus / Artūras Lingaitis
Ar tu esi geras? Ne, aš nesu geras. Ir tu  nesi geras. Ir jie nėra geri, ir jūs nebe...     Iliuzija universali. Iliuzija gali būti ir šaldytuvas, ir meilė, ir... Įsigijus šaldytuvą, iliuzija dingsta, tas pats nutinka ir su trokštama meile. Tas pats nutinka ir su kitais mums taip reikalingais daiktais. Iliuzijos nuolatinė užduotis - dingti,  mat begalinėje eilėje laukia kitos, sekančios iliuzijos... Ar tu myli savo tėvą? Niekada neturėjau tokios iliuzijos, bet klausimas įdomus...Vienintelį ir paskutinį kartą bandžiau su savo tėvu pasikalbėti apie meilę...  dvi valandos po jo mirties. Tiesą pasakius, ir dabar galvoju – ar jis apskritai kada buvo gyvas...    Kada pirmą kartą iš tikrųjų suvokiau, jog esu blogas, nutariau leistis į kilnų žygį – supratau, kad...
Mokykla žudo kūrybiškumą
2010.02.23 HomoSanitus / Age
Kenas Robinsonas gimė 1950 m., Liverpulyje (Anglija), septynių vaikų darbininkų šeimoje. Būdamas ketverių susirgo poliomielitu, kuris po komplikacijų pavertė jį neįgaliu (įvyko kojų atrofija). Tačiau šeima visokeriopai skatino jį toliau lavintis ir neleisti ligai riboti jo gyvenimo. Taigi jis nenuleido rankų ir 1981 m. Londono universitete gavo filosofijos mokslų daktaro laipsnį.   Prasidėjo karjera, daugiausia švietimo srityje. K. Robinsonas susilaukė daugybės įvertinimų, išleido keletą knygų, tarp jų „The Element: How Finding Your Passion Changes Everything“, „Out of Our Minds: Learning to Be Creative“ ir „The Arts In Schools“. Šiuo metu, su žmona Marie-Therese gyvena Los Andžele (JAV).   Šioje paskaitoje charizmatiškasis Kenas Robinsonas gyvai ir su geroka...
 
Grįžk
2010.02.17 HomoSanitus / Martynas J.
Šiais laikais galime sutikti begales žmonių, kurie iki gyvo kaulo yra užknisti kasdienybės. Tokie žmonės bando ją kuo ryškiau, įvairesnėmis spalvomis nuspalvinti. Vieni eina į naktinius klubus, antri į sporto klubus (tikėdamiesi, kad ten įgaus amžiną jaunystę ir sveikatą) , treti ieško religijų, manydami, kad rado gyvenimo „grindis“ , dar kiti išsigelbėjimo ieško darbe ar karjeroje, ir galiausiai, tie, kurie nori rasti tikrojo gyvenimo skonį. Tuos pirmus sieja iš pažiūros nepanašus, tačiau vienas ir tas pats tikslas – rasti kažkokį siauro pobūdžio užsiėmimą, kuris atitrauktų dėmesį nuo organizmo poreikių, prašymų.. grįžti. Paklausite, kur grįžti? Juk mes esame čia, esame savo namuose, miestuose. Juk darbai kaip ir nudirbti, vaikai paimti iš darželių,...
Logikos pradmenys
2010.01.26 HomoSanitus / Artūras Lingaitis
                                                              ...........be teisės versti į anglų ir kitas arabų kalbas. Prieš mane su rankiniu bagažu rankose  eilėje laukia  kelios pagyvenusios moterys juodais apdarais. Nors veidai uždengti čadromis, amžių ir lytį nustatyti nėra sunku. Kūno kompleksija bei nusiaunami batai prieš antiteroristinę patikrą – puikus „link'as“.  Pats  avalynės nusiavimo ritualas gana komiškas, mat prie tikrinimo zonos jokių kėdžių. Moterys viena už kitos pasilaikydamos,...
Paieška
Prisijunkite Facebook'e
 
Įdomi smulkmena: visiškoj tamsoj su akiniais aš matau lygiai tiek pat, kiek ir be akinių.
V.B.
Forumas
HS Forumo taisyklės
(4 pranešimai)
paskutinis 2014-08-28 23:55:59
Bendrieji sveikatos klausimai
(40 pranešimai)
paskutinis 2014-03-03 18:24:44
Apie viską-NUOMONIŲ KOKTEILIS
(19 pranešimai)
paskutinis 2013-03-16 11:12:27
Animizmas
(2 pranešimai)
paskutinis 2011-05-19 14:24:54
Naujausi komentarai
Anita Martina
2015-06-21 16:42:11

Mintis
2015-06-21 13:42:22

Reikia
2015-06-21 12:29:50

Išmintis
2015-06-21 11:15:01


2015-06-20 18:26:54


2015-06-20 17:29:26

Bet
2015-06-17 22:04:54

Tomas
2015-06-13 00:43:23

Straipsnis
2015-06-11 21:39:14


2015-06-11 18:45:02

Mrs Paula
2015-06-11 00:27:32

Asta
2015-06-10 16:18:42

Autoriui
2015-06-09 23:17:25

join the illuminati today
2015-06-08 04:00:27

Content protected by
CopySpace Premium
 
2008-2011 (c) Homo Sanitus        E-valdymas: HexaPortal
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės